Jak rozliczyć się przez internet? To prostsze niż myślisz

Każdego roku pod koniec kwietnia i na początku maja Urzędy Skarbowe przeżywają istne oblężenie. Podatnicy dosłownie „na ostatnią chwilę” przypominają sobie o konieczności złożenia PIT-u, stąd długie kolejki w placówkach, stres, wypełnianie deklaracji w pośpiechu i często wynikające z tego błędy w zeznaniach podatkowych. Sposobem, by tego uniknąć, jest wysłanie PIT-u przez internet. W jaki sposób to zrobić? To proste. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak szybko i bez kłopotów wysłać PIT drogą online.

Który program komputerowy wybrać?

Podstawą jest odpowiednie narzędzie do wysyłki PIT-ów. W sieci mamy naprawdę mnóstwo różnego rodzaju programów komputerowych i formularzy do rozliczania deklaracji podatkowych. Wybierając aplikację dla siebie, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, by była ona bezpieczna, wolna od wirusów i najlepiej, aby miała szyfrowane połączenie. To szczególnie ważne, bowiem pamiętajmy, jak ważne informacje wysyłamy fiskusowi. Nie pozwólmy, by ktoś niepowołany te dane przechwycił. Równie istotne jest to, aby program był kompleksowy i posiadał wszystkie rodzaje druków deklaracji. Bez względu na to, czy chcemy rozliczyć PIT-36, 39 czy też PIT 28 online, w aplikacji powinniśmy znaleźć wszystkie te deklaracje w najbardziej aktualnych wersjach.

Jak wysłać PIT online?

Gdy posiadamy już odpowiedni program, wystarczy wybrać konkretny rodzaj PIT-u i po kolei wypełniać wszystkie wyznaczone pola. Co ważne, aplikacja nie pozwoli na wysyłkę formularza bez wypełnienia niezbędnych rubryk. Niewątpliwą zaletą komputerowych programów PIT jest ich prosta, wręcz intuicyjna obsługa. Niektóre aplikacje niemal prowadzą użytkownika za rękę podczas wypełniania kolejnych rubryk formularza.

calculator-983900_640

Miejmy na uwadze, że drogą internetową można składać PIT wspólnie z małżonkiem i nie jest już konieczne oświadczenie obu stron o woli dokonania łącznego rozliczenia. Większość formularzy nie wymaga także użycia kwalifikowania podpisu elektronicznego – wystarczy podać niezbędne dane kontaktowe, takie jak imię i nazwisko, Pesel lub NIP itp.

Wysłanie deklaracji podatkowej drogą internetową to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć niepotrzebnego stania w kolejkach i nerwów związanych z koniecznością odwiedzin w Urzędzie Skarbowym. Pamiętaj więc: rozlicz PIT przez internet i oszczędź sobie stresu.