Poradnik „Pierwsza praca” vol. 1

Pierwsza praca to nie lada wyzwanie dla każdego młodego człowieka. Niestety dzisiejszy rynek pracy nie sprzyja młodym, a pracodawcy często wykorzystują ich brak doświadczenia i jeszcze większą determinację, by je zdobyć. Najczęściej zatrudniają absolwentów lub jeszcze studentów na tzw. umowy śmieciowe lub co gorsza płaca pod stołem. Oczywiście są branże, w których praca na czarno to rzadki proceder, jednak i tam wykorzystuje się młodych pracowników na różne sposoby. Niskie stawki, nadgodziny, bark umowy o pracę to niestety powszechna praktyka na rynku pacy.

Mając świadomość, że droga budowania własnej kariery nie jest usłana różami i musimy nierzadko godzić się na tzw. zgniły kompromis, warto wiedzieć, jakie mamy prawa. Jak długo może trwać okres próbny? Kiedy należy nam się umowa o pracę? Jakie czynności możemy wykonywać na umowę o dzieło, a jakie na umowę-zlecenie. I wreszcie, dlaczego nie warto pracować bez umowy.

Umowy cywilnoprawne to obecnie dosyć popularny sposób na obniżenie kosztów pracy. Również dla pracowników często taka forma zatrudnienia jest wygodniejsza i wiąże się z większym zarobkiem. W umowie o dzieło pracodawca nie ponosi bowiem żadnych dodatkowych kosztów. Na płatniku spoczywa jedynie obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczek na poczet podatku. Jeśli nasz dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, z pewnością możemy spodziewać się zwrotu pod warunkiem, że poprawnie wypełnimy pit 37 online.

W tym wypadku warto jednak wiedzieć, że nie każdą czynność na rzecz pracodawcy możemy wykonywać na umowę o dzieło. Jeśli pracujemy na przykład w charakterze sprzedawcy, na recepcji lub nawet roznosząc ulotki, obowiązuje nas umowa-zlecenie. Nasza praca nie polega bowiem na wykonaniu konkretnego dzieła, ale czynności. Liczy się zatem fakt wykonania zlecenia, a nie jego efekt, jak w przypadku umowy o dzieło. W przypadku umowy-zlecenia pracodawca musi już odprowadzić składki ZUS za pracownika, jeśli nie ma on statusu studenta.