Rozliczenie PIT w wersji elektronicznej za rok 2017

Rozliczenie PITu przez Internet – co będzie nam potrzebne?

Co będzie nam potrzebne do złożenia deklaracji podatkowej przez Internet? Po pierwsze musimy posiadać dostęp do Internetu, a po drugie odpowiedni program do PIT.

Dostęp do Internetu ma dziś większość z nas, dlatego jeśli do tej pory nie miałeś okazji rozliczać się internetowo – wypróbują tę formę. Ze zdobyciem programu do rozliczeń nie będziemy mieć problemów, ponieważ jest ich bardzo wiele. Jeśli jednak chcemy skorzystać z najlepszego, bezpiecznego, a także prostego w obsłudze programu rozliczeniowego – wybierzmy Pitax.

Dlaczego Pitax? Ponieważ pomoże nam sprawnie złożyć rozliczenie pit przez Internet. Dzięki temu programowi oszczędzimy sporo czasu, a swoją deklarację wypełnimy bezbłędnie. Pitax pomoże nam w wypełnieniu każdej deklaracji podatkowej, sprawdzi błędy, podpowie z jakich ulg skorzystać czy wykona skomplikowane obliczenia matematyczne. Co ważne, program ten jest całkowicie darmowy. Po pobraniu programu na swój komputer możemy korzystać z niego wielokrotnie, również przy kolejnych rozliczeniach PIT-u przez Internet.

W rozliczeniach internetowych nie potrzebujemy podpisu elektronicznego. Jednak tożsamość podatnika musi zostać potwierdzona. Dlatego decydując się na wypełnienie PIT przez Internet, pamiętajmy o podaniu takich informacji, jak: numer PESEL lub numer NIP, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu z zeszłorocznego zeznania podatkowego. Te sześć informacji w zupełności wystarczy do potwierdzenia naszej autentyczności.

Rozliczenie PIT-39 i PIT36L przez internet

Na rozliczenie PIT przez internet decyduje się dziś coraz więcej osób. To prosty i szybki sposób rozliczenia się z podatkiem, ponadto przez internet możemy złożyć wiele rodzajów zeznań podatkowych. Przez Internet rozliczymy między innymi PIT-39 oraz PIT36L.

PIT-39 składamy wtedy, gdy rozliczamy się z odpłatnej sprzedaży nieruchomości oraz nabytych praw majątkowych, opodatkowanych poza działalnością gospodarczą podatkiem dochodowym 19%. W PIT-39 rozliczamy także przychód ze względu na zamianę nieruchomości.

PIT-36L składamy wtedy, gdy rozliczamy przychody z produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym bądź przychody z działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że składając PIT-36L nie posiadamy prawa do ulg podatkowych – zarówno ulg od podatku, jak również ulg od dochodu. Od PIT-36L możemy jedynie odliczyć składki ZUS oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Chcąc rozliczyć się z PIT-u przez Internet powinniśmy skorzystać z programu Pitax. Jest to program darmowy, który możemy pobrać na swój komputer. Za pomocą tego programu rozliczenie pit przez Internet jest bardzo proste. Nie musimy stać w kolejkach w Urzędzie czy na poczcie, rozliczamy się w domu, bez większych problemów. W Pitax nie znajdziemy skomplikowanych instrukcji czy trudnego języka. Program jest przystępny dla każdego, nawet dla osób, które do tej pory nie rozliczały się internetowo. Nie tylko pomoże nam w wyborze odpowiedniego formularza, ale przeprowadzi przez cały proces jego wypełniania. Pitax pomoże nam otrzymać zwrot podatku, z którego na pewno będziemy zadowoleni.

Zdecyduj się więc na rozliczenie PIT za pomocą Internetu w tym, a także w przyszłym roku. Z programem Pitax możesz każdego roku rozliczać się z podatku online. Dzięki aktualizacjom program posiada aktualne informacje dotyczące norm i przepisów podatkowych, dlatego nawet jeśli w przyszłym roku będą one inne – z podatku nadal rozliczyć się sprawnie oraz szybko. Platforma Pitax to najlepszy wybór, jakiego możemy dokonać, rozliczając się przez Internet.

E – pity, czyli rozliczenie przez Internet

Rozliczenie podatku przez Internet jest obecnie najpopularniejszą formą rozliczenia, która jednocześnie jest szybka i bardzo wygodna. Rozliczając się przez Internet, oszczędzamy czas i nerwy, ponadto korzystając z programu Pitax, możemy zaoszczędzić na podatku sporo pieniędzy. W jaki sposób? Warto się tego dowiedzieć.

Wiele osób sądzi, że przy e rozliczeniach nie możemy odliczyć z podatku przysługujących nam ulg. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, jaki rodzaj rozliczenia podatku wybierzemy – zawsze możemy odliczyć ulgi, które się nam należą. Korzystanie z e-rozliczeń jest jednak znacznie wygodniejsze.

Program Pitax pomoże nam wybrać przysługujące nam ulgi podatkowe. Ulgi, które możemy odliczyć od podatku dzielą się na ulgi, które możemy odliczyć od dochodu oraz ulgi, które możemy odliczyć od podatku. Decydując się na e rozliczenie za pomocą Pitax możemy odliczyć dowolne ulgi, zaś program pomoże nam w wyborze odpowiednich. Od dochodu możemy odliczyć następujące ulgi: ulgę rehabilitacyjną, ulgę internetową, darowizny, ulgę z tytułu wpłat na IKZE, ulgę na nowe technologie oraz zwrot nienależnie pobranych świadczeń. W skład ulg odliczanych od podatku wchodzą: ulga prorodzinna oraz ulga abolicyjna (zagraniczna, przeznaczona dla osób pracujących za granicą).

Niektóre osoby nie wiedzą, kiedy mogą skorzystać z ulg podatkowych i w jakich sytuacjach takie ulgi nam przysługują. Dlatego właśnie powinniśmy rozliczać się z programem Pitax. Ten nowoczesny program pomoże nam wybrać odpowiednie ulgi podatkowe, ponadto w prosty sposób przeprowadzi nas przez wypełnienie deklaracji podatkowej.

Kiedy decydujemy się na e-rozliczenia powinniśmy wiedzieć jak przygotować się do tego rozliczenia. Nie potrzebujemy podpisu elektronicznego, jednak na zeznaniu podatkowym składanym przez Internet muszą znaleźć się takie informacje, jak: imię i nazwisko, NIP bądź PESEL, dane teleadresowe, adres urodzenia, a także kwota z zeszłorocznego zeznania podatkowego.

Rozliczenie pit przez internet – razem z małżonkiem czy osobno?

Jeśli tylko pozostajemy w związku małżeńskim, warto rozważyć możliwości oraz korzyści płynące ze wspólnego opodatkowania. Istnieje wówczas możliwość złożenia wspólnej deklaracji podatkowej, a podpisania PIT imieniem i nazwiskiem jednego z małżonków. Najpierw sumujemy dochody nasze i współmałżonka (już po odliczeniach i ulgach), następnie całą kwotę dzielimy na pół i ustalamy podatek według skali podatkowej. Na końcu mnożymy go przez dwa. Warto zauważyć, że rozliczając się wspólnie, nadal zachowujemy odrębne prawo każdego z małżonków do korzystania z ulg i odliczeń.

Wspólne rozliczenie jest najbardziej dla nas opłacalne, jeśli jest widoczna dysproporcja w zarobkach małżonków i jedno z nich zarabia na tyle dużo, że jego roczne dochody spowodowałyby zastosowanie wyższej stawki podatkowej. Na przykład jeśli jedno z małżonków zarabia na całą rodzinę, a drugie nie ma dochodów i zajmuje się domem.

Jakie warunki musimy spełnić, żeby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Przede wszystkim należy przez cały rok podatkowy zachować wspólność majątkową. Oboje małżonkowie muszą być również rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej. Ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać tylko osoby, które są opodatkowane na zasadach ogólnych. Nie dotyczy to małżeństw w których jedno z małżonków rozlicza się według opodatkowania liniowego, karty podatkowej czy ryczałtu (poza tzw. najmem prywatnym). Niestety wybór którejś z wymienionych form opodatkowania dyskwalifikuje wspólne rozliczenie, nawet jeśli nasz współmałżonek z części dochodu rozlicza się na zasadach ogólnych.

Aby rozliczyć się razem ze współmałżonkiem trzeba po prostu zaznaczyć fakt wspólnego rozliczenia, w składanej deklaracji PIT. Nie ma natomiast obowiązku składania żadnego dodatkowego oświadczenia. Najprościej i najwygodniej zrobić to składając pit przez internet 2017. Od bieżącego roku wypełniając rozliczenie przez Internet, nie musimy już składać oświadczenia o upoważnieniu nas przez naszego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie naszych dochodów (tzw. UPL-1).

Rozliczenie roczne PIT

Polskie prawo podatkowe nie należy do łatwych. Złożony i hermetyczny system oznaczeń dokumentów wraz z wielością możliwych wyjątków związanych z rozliczeniami PIT-ów i zmienne prawo podatkowe razem sprawiają, że uporanie się z PIT-ami zajmuje zwykle mnóstwo czasu. Sytuacja zmienia się jednak dzięki rozbudowanym portalom umożliwiającym łatwiejsze rozliczanie się, w czym pomagają e-pity . Zamiast przedzierać się przez publikowane co roku broszurki informacyjne Ministerstwa Finansów i czytać ustawy, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są w stanie znacząco uprościć rozliczenia się z PIT-ów.

Jednym z zalecanych rozwiązań jest system e-pity. Program pozwala rozliczyć się z fiskusem bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikacja jest prosta w obsłudze i nadzwyczaj przejrzysta nawet dla osób, które rzadko kiedy korzystają z komputerów. Dzięki niej deklaracje PIT można przesłać bezpośrednio do serwerów Ministerstwa Finansów. E-pity obsługują wysyłkę wszystkich dostępnych PIT-ów. Program umożliwia łatwą wysyłkę deklaracji takich jak: PIT-37, PIT-36 i 36L, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16 i 16A, PIT-19A oraz ZAP-3 i NIP-7. Pomaga szybko dobrać odpowiednie formularze rozliczeniowe oraz podaje listę niezbędnych załączników. Aby jeszcze bardziej ułatwić rozliczenia PIT-ów, udostępnia wstępnie wypełnione formularze PIT (PFR) pochodzące z Portalu Podatkowego. Po wypełnieniu formularza można przesłać go za pomocą Internetu do dowolnego urzędu skarbowego na terenie kraju. Za bezpieczeństwo przekazywanych danych odpowiada 128 bitowy klucz protokołu SSL, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa. Dane użytkowników e-pitów nie są przy tym trzymane na żadnych zewnętrznych serwerach.

Rozliczenie roczne PIT online cieszy się popularnością wśród profesjonalnych księgowych. Zgodność z obowiązującymi przepisami prawnymi potwierdzają ekspertyzy Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Cieszy się on rosnącą popularnością ze strony wielu polaków, którzy co roku korzystają z niego rozliczając swoje podatki. Szacuje się że z usług oferowanych przez e-pity korzysta obecnie nawet około 10 milionów klientów.