Wady i zalety wypełnienia pitu przez internet

Rozliczenie pitu przez internet należy do najszybszych i najwygodniejszych form składania deklaracji podatkowych. Możemy wypełnić i wysłać dokument bez wychodzenia z domu i bez marnowania czasu na dojazdy do Urzędu Skarbowego, czy stanie w długich kolejkach. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest to, że większość aplikacji i programów dostępnych obecnie na rynku podpowiada nam, jakie ulgi mogą nam przysługiwać oraz jak z nich możemy skorzystać. Nie musimy znać wszystkich skomplikowanych przepisów, ponieważ najistotniejsze rozwiązania podpowie nam odpowiedni program. Dodatkowym atutem takiej formy rozliczenia jest to, że każda aplikacja czy też program tego rodzaju natychmiastowo wychwyci wszystkie błędy, jakie popełniliśmy podczas obliczeń.
W przypadku rozliczenia pitu drogą tradycyjną korekta błędu wiąże się z komplikacjami, ponieważ musimy po raz kolejny wypełniać i wysyłać dokumenty, co wiąże się oczywiście z kolejną wyprawą do urzędu lub na pocztę. W przypadku pitu przez internet większość błędów będzie wychwycona przez odpowiedni program. Oczywiście programy i aplikacje służące do wypełniania pitu online są darmowe, a w dodatku są to programy lekkie, więc zajmują bardzo mało miejsca na dysku. Podstawowym jednak wymogiem, jaki musimy spełnić jest oczywiście umiejętność obsługi komputera w stopniu podstawowym oraz dostęp do internetu. To niestety zmniejsza ilość wysyłanych drogą elektroniczną pitów wśród osób starszych, które na ogół nie posługują się komputerami.

Pit online ma też swoje słabsze strony, szczególnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnego rozliczenia i korzystamy z rozbudowanego programu do rozliczeń. Wypełniając wniosek z pomocą nieco bardziej rozbudowanego programu musimy bowiem przejść przez wszystkie etapy nawet wówczas, kiedy chcemy wypełnić prosty wniosek, ponieważ w celu poprawnego wyliczenia program musi wprowadzić wszystkie dane do formularza i zweryfikować wszystkie warianty. W takiej sytuacji dobrze jest od razu wypełnić odpowiednie rubryki w prostym formularzu, podobnym do tego, jaki znamy z klasycznej papierowej wersji. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno korzystanie z rozbudowanych programów jak i prostszych formularzy oszczędza nam czas i przede wszystkim koryguje wszelkie nieprawidłowości i błędy, jakich możemy się dopuścić wypełniając sprawozdanie w wersji papierowej.