Wykorzystanie internetu do wypełnienia deklaracji

Pod względem sposobu wypełniania i składania PIT-ów podatników można obecnie podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza, ciągle jeszcze największa, to tradycjonaliści, którzy preferują sprawdzone od lat metody opierające się na kalkulatorze, stosie papierowych formularzy i na sam  koniec osobistej wizycie w Urzędzie Skarbowym w celu złożenia dzieła swojej pracy. Druga grupa, rosnąca z roku na rok, to osoby które mimo początkowych mniejszych lub większych obaw przekonały się do korzystania z nowoczesnych metod. Chodzi oczywiście o wykorzystanie internetu w celu wypełnienia i przesłania do Urzędu formularza podatkowego.
Jak już wspomnieliśmy z roku na rok coraz więcej podatników rezygnuje z tradycyjnej metody rozliczeń z Fiskusem i przerzuca się na model nowoczesny. Jednak wielu z nich na początku ma pewne obawy i pytania. Wobec tego odpowiedzmy na pytanie –  jak wypełnić PIT przez internet? Pierwsza kwestia to posiadanie komputera z dostępem do internetu. Jak pokazują dane w przypadku większości Polaków nie ma z tym już problemu, bo praktycznie w każdej polskiej rodzinie jest już komputer z internetem. Druga kwestia to wybór odpowiedniego programu lub aplikacji komputerowej. Tutaj mamy szerokie pole manewru. W sieci dostępnych jest mnóstwo stron oferujących możliwość bezpłatnego lub odpłatnego rozliczenia PIT-ów. Dodatkowo wiele wydawnictw dodaje programy podatkowe nagrane na płytach do drukowanych przez siebie dzienników czy tygodników. Możliwości są więc ogromne, jednak jak wybrać tą najlepszą?

Tutaj przychodzi czas na odsianie ziarna od plew. Po pierwsze nie powinniśmy rozważać tego tylko pod kątem ceny. To, że jakiś program lub aplikacja jest darmowa nie oznacza, że jej użycie jest bardziej opłacalne niż tej, gdzie trzeba wnieść niewielką opłatę. Aplikacje płatne często są znacznie łatwiejsze w obsłudze i bardziej rozbudowane o wiedzę podatkową. Niektóre z nich mają system podpowiedzi, który pomaga zaoszczędzić podatnikowi pieniądze przypominając mu o możliwości odpisów i odliczeń. Tak więc w wielu przypadkach bardziej opłaca się zapłacić niewielką kwotę ale zaoszczędzić na podatku niż skorzystać z darmowej aplikacji i stracić możliwe do uzyskania ulgi podatkowe.